podlaskie

28 Maj 2015

północna część puszczy

Obręb Ochronny Hwoźna

Obręb został utworzony i dołączony do Białowieskiego Parku Narodowego w 1996 roku, swoją nazwę Obręb zawdzięcza rzece Hwoźna, która płynie południową granicą Obrębu. Wędrówkę po północnej części Białowieskiego PN zaczynamy od parkingu leśnego przy czerwonym szlaku, który biegnie Wokół Uroczyska Głuszec, zbaczając ze szlaku i udając się szlakiem czarnym natrafimy na polanę, gdzie z pewnością zimą można spotkać stado żubrów nizinnych, polana położona jest tuż obok ostoi żubrów „Czoło”, dalej ten krótki szlak doprowadza nas do starego cmentarza ewangelickiego. Szlak czerwony prowadzi wokół dawnej ostoi Głuszca, którego już niestety nie można zaobserwować po polskiej stronie Puszczy. Fragment szlaku poprowadzony został dawną trasą wąskotorowej kolejki leśnej, która lata świetności ma już za sobą. Wtopione w piękny, zielony las tory ciągną się aż do ekspozycji kolejki leśnej, kolorowo odmalowana lokomotywa zaciekawi niejednego turystę, małego i dużego. Jeszcze nie pora na powrót, więc udajemy się Wilczym szlakiem, który według przewodnika ukazuje najciekawsze miejsca północnej części Parku. Przy szlaku możemy podziwiać głaz narzutowy oraz pozostałości mielerza do wypalania węgla drzewnego. Fragment szlaku prowadzi przez bór bagienny, gdzie lada dzień zakwitnie kosaciec syberyjski o pięknych, fioletowych kwiatach. Wilczy szlak mierzy ponad 11 km, dlatego też dziś nie decydujemy się na jego przejście w całości, może gdy zima dopisze i spadnie sporo śniegu uda nam się przyjechać tu znów, zapniemy narty i będziemy biegać wśród puszczańskich drzew obserwując stada żubrów.

w puszczy

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • parking znajduje się we wsi Stare Masiewo, mniejszy parking jak również miejsce ogniskowe znajduje się przy leśniczówce (osada Zamosze)
  • wejście do Białowieskiego Parku Narodowego – Obręb Ochronny Hwoźna jest bezpłatne
  • ze względów bezpieczeństwa nie można przebywać na terenie Obrębu w czasie burz oraz w nocy
  • można wprowadzać psy na smyczy oraz w kagańcu
  • podczas wędrówek przyda się mapa wydawnictwa Compass Puszcza Białowieska skala 1: 50 000
  • szlaki piesze w Obrębie Ochronnym Hwoźna: Szlak Wokół Uroczysta Głuszec – szlak czerwony – długość 5,5 km, biegnie wokół dawnego uroczysta głuszca, występuje bór bagienny Wilczy szlak – szlak zielony – długość 11,5 km, szlak biegnie przez cały obszar Obrębu, odchodząc od szlaku ścieżką możemy udać się do ostoi żubra nizinnego Carska Tropina – szlak czarny – długość 4 km, biegnie wzdłuż doliny rzeki Narewka Tropem Żubra – szlak żółty – łączna długość 20 km, szlak łączy miejsca zimowego dokarmiania żubrów: Kosy Most, Czoło i Babia Góra

W OKOLICY

  • Obręb Ochronny Orłówka

ZNALEZIONE W INTERNECIE