pomorskie

06 Kwi 2015

muzeum na okręcie ORP Błyskawica w Gdyni

niszczyciel

Neptunie, władco mórz i oceanów! Oto ja ostatni okręt dumnej floty II Rzeczypospolitej Polski z ostatnim jej rozkazem trwam na tym patrolu, wachcie pamięci mych współbraci, którzy na twym łonie w spokoju spoczywają.

Mglisty poranek w Gdyńskim porcie umiejętnie podkreślił nam nastrój tego spotkania z historią okrętu oraz radościami i smutkami, życiem i śmiercią tych, dla których był schronieniem, miejscem służby, ostatnią przestrzenią wolnej Polski pod biało czerwonym sztandarem. Dziś zacumowany jest świadectwem wszystkich tych którzy poświęcili swój czas, zdrowie, a nawet życie trudnej służbie na morzu.
Na statku muzeum możemy zwiedzać śródokręcie i przyjrzeć się dokładnie wyposażeniu okrętu, pod pokładem natomiast zaprezentowane zostały pamiątki związane z historią Polskiej Marynarki Wojennej, trasa zwiedzania prowadzi między innymi przez maszynownię i wnętrze kotła mazutowego.
Okręt tego typu jest jedynym na świecie, udostępnionym do zwiedzania, który brał czynny udział w działaniach podczas trwania II wojny światowej.

ORP Błyskawica

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • zwiedzanie niszczyciela ORP Błyskawica jest płatne 10 zł/osoby, bilet łączony (okręt + muzeum) 12 zł/os, strona Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni >>klik<<
  • parking znajduje się tuż przy porcie, bez problemu udało nam się znaleźć wolne miejsce do zaparkowania

ZNALEZIONE W INTERNECIE

  • archiwalny film dokumentalny ORP Błyskawica >>klik<<
  • materiał filmowy TVP >>klik<<