małopolskie

15 Kwi 2015

wiosna w okolicach Krakowa

okolice Krakowa

Co cenimy w Krakowie? Odpowiedź może nieoczywista, ale my cenimy jego okolice. Po długiej przerwie udaliśmy się do Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, które są licznie odwiedzane przez turystów i okolicznych mieszkańców chcących odpocząć w oazie spokoju i zieleni przeplatanej bielą wapiennych skał. Dolinki to również bardzo atrakcyjne miejsce dla rowerzystów oraz fanów wspinaczki skałkowej.
Jednego dnia wędrując pieszo wśród nieśmiało puszczających pąki drzew i wapiennych skał udało nam się przejść dwie Doliny – Bolechowicką oraz Kobylańską, mam nadzieję że kiedyś uda nam się zwiedzić cały Park, w którego skład wchodzą:
Dolina Kluczwody – rezerwat przyrody Zamkowe Skały; ruiny zamku z XIV w.
Dolina Bolechowicka – skalna brama
Dolina Kobylańska
Dolina Będkowska – Jaskinia Nietoperzowa (Jerzmanowice), wodospad Szum
Dolina Szklarki – wywierzysko krasowe
Dolina Racławki – rezerwat przyrody
Dolina Eliaszówki – Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej, rezerwat
oraz
Dolina Czubrówki, Dolina Dzwonek, Dolina Kamienic

Dolina Bolechowicka

Wejście do doliny zwieńczy wapienna Brama Bolechowicka, po jej przekroczeniu możemy wygodną ścieżką wspiąć się na skały i podziwiać widoki na dolinę Rudawy. Do Doliny Bolechowickiej przyciągnęła nas chęć zobaczenia śladów wiosny. Wiosna jak się okazało już zagościła na dobre na zboczach skałek i w lesie, gdzie przy szlaku mijamy dwustopniowy wodospad i podziwiamy dobrze już rozwinięte kwiaty kopytnika pospolitego, przylaszczki pospolitej, knieci błotnej i fiołków.
Spacer po Dolinie jest łatwy, nie wymaga specjalistycznego sprzętu, wystarczą wygodne buty. Warto zabrać ze sobą matę do siedzenia, ponieważ w słoneczny dzień ma się ochotę pozostać jak najdłużej i czerpać jak najwięcej z przyrody oraz słońca, które świeci radośnie z nieba.
Dolina jest krótka, mierzy około 1,5 km, zachęceni wiosenną szatą rośliną i słoneczną tego dnia pogodą w dalszą drogę udajemy się szlakiem przez Las Krzemionka do Doliny Kobylańskiej.

wiosna w Dolinie Bolechowickiej

Dolina Kobylańska

W Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie znajduje się pięć rezerwatów przyrody, liczne pomniki przyrody nieożywionej i zabytki. Park rozciąga się od Michałowic do Bukowna i obejmuje liczne doliny jurajskie. Dla mieszkańców Krakowa i okolic jest to idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu na łonie natury.

Dolina Kobylańska o długości ok 4 km położona jest na północ od wsi Kobylany, po przekroczeniu skalnej bramy otwiera się przed nami widok na wąwóz, w którym płynie potok Kobylanka. W Dolinie po obu jej stronach znajdują się strome skały, którym nazwy nadają miłośnicy wspinaczki skałkowej. W jednej ze skał po wschodniej stronie wykute schody prowadzą do kapliczki Matki Boskiej. W dalszej części Doliny również znajdują się wysokie wapienne skały, których biel jest dobrze widoczna wśród pni drzew. W lesie mogliśmy zaobserwować bogate stanowiska przylaszczki pospolitej, miodunki ćmy, zawilca żółtego i kokoryczy pełnej. Po spacerze w Dolince można uda się w dalszą drogę przez Las Krzemionka do Doliny Bolechowickiej.

wiosna w Dolinie Kobylańskiej

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • mapa on-line okolic Krakowa
  • parking znajduje się niedaleko wejścia do Doliny we wsi Karniowice
  • przez Dolinę Bolechowicką prowadzi żółty szlak pieszy
  • przez Dolinę Kobylańską prowadzi żółty szlak pieszy oraz szlaki rowerowe: czerwony i niebieski

W OKOLICY

ZNALEZIONE W INTERNECIE