ponad chmurami

02 lut 2016

widoki z góry na Warszawę, Kraków i inne stolice Polski

stolice Polski

Stolica Polski? Warszawa! Pierwsza stolica Polski? Gniezno! Ile stolic miała Polska? Trzy. Czy aby na pewno? Dziś stolica to serce organizmu jakim jest państwo. Miejsce skupiające ważne instytucje, łącznie z tymi najważniejszymi, dotyczącymi władzy. W przeszłości również bywało podobnie, gdzie król, gdzie książę miał swoją siedzibę, skąd rządził, gdzie przyjmował emisariuszy innych państw, tam było miasto – gród stołeczny. Polska historia, zwłaszcza w wiekach średnich była burzliwa, stąd trudno się dziwić, że stolic naszego kraju było aż pięć. Poniżej lista miejsc, z których możemy zobaczyć nasze stolice patrząc na nie z góry.

Gniezno

Pierwszą stolicę naszego Państwa możemy oglądać z wysokości z tarasu widokowego, który znajduje się w południowej wieży Archikatedry Gnieźnieńskiej. Taras widokowy otwarty jest od maja do października, podczas złych warunków atmosferycznych nie jest możliwe wejście na wieżę. Więcej informacji pod linkiem, Wstęp na wieżę płatny 3 zł/os (2 zł/os bilet ulgowy).

Płock

Miasto położone nad Wisłą, które mnie kojarzy się bardziej z rafinerią, niż z zabytkami. Miasto z prawie 1000-letnią historią mam nam do zaoferowania dużo do zwiedzania, w tym sporo zabytków, z których roztacza się widok na miasto widziane z góry. Wartą odwiedzania jest XIX-wieczna wieża ciśnień, w której teraz możemy prócz napawania się widokami z góry również się posilić. Więcej o wieży ciśnień. Restauracja otwarta jest od godziny 12:00 do 22:00, w pt i sb do 24:00. Po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu możemy wspiąć się po schodach na średniowieczną wieżę dawnej kolegiaty przylegającej do najstarszej szkoły średniej w Polsce powstałej w XII w. Zwiedzanie jest nieodpłatne. Podczas trwania Dni Muzeów oraz Dni Historii Płocka (trwających odpowiednio w 2016 roku w maju i w lipcu) możemy zwiedzić Wieżę Szlachecką, będącą częścią Zamku książąt mazowieckich oraz Mury Obronne. Więcej informacji na temat zabytków Płocka uzyskacie na oficjalnej stronie miasta, polecam również kontakt telefoniczny z UM Płock, gdzie uzyskamy najwięcej rzetelnych informacji.

Poznań

W mieście tym nie ma na razie możliwości na spojrzenie z wysokości na Stare Miasto, pozostaje nam zatem w Poznaniu twardo stąpać po ziemi i cierpliwie czekać na otworzenie punktu widokowego. Aktualizacja Od czerwca 2016 roku można spoglądać na Poznań z góry udając się do Muzeum Narodowego w Poznaniu, gdzie z dwóch tarasów na wieży zamkowej można podziwiać panoramę Poznania. Godziny otwarcia tarasów widokowych.

Kraków

Pierwszym miejscem, godnym polecenia jest wieża Kościoła Mariackiego, udostępniona ponownie zwiedzającym po remoncie w 2015 roku. Po zdobyciu wieży i pokonaniu 271 schodów naszym oczom ukaże się widok na dachy zabudowań Starego Miasta oraz na Rynek Główny z Sukiennicami. Co godzinę, z wieży Kościoła na cztery strony świata rozbrzmiewa grany na trąbce hejnał. Wejście na wieżę jest płatne 15 zł/os (10 zł/os bilet ulgowy).
Na Rynku, w pozostałości zabudowań miejskich, czyli Wieży Ratuszowej, również możemy wspiąć się po schodach, by obejrzeć zabudowania Starego Miasta wraz z Rynkiem Głównym, polecam ten punkt widokowy!
Przy ulicy św Tomasza 43, na VI piętrze budynku Akademii Muzycznej mieści się Restauracja u Romana, gdzie spożywając posiłek możemy usiąść na tarasie i podziwiać Wzgórze Zamkowe i zabudowania Starego Miasta. Restauracja jest zamknięta w okresie wakacyjnym.
Udając się na Wzgórze Wawelskie możemy swoje kroki skierować ku Wieży Zygmuntowskiej, gdzie prócz dotknięcia serca Dzwonu Zygmunta czeka na nas widok rozpościerający się na Stare Miasto. Kolejnym punktem widokowym jest Baszta Sanodmierska, skąd rozpościera się widok na zakole Wisły, Baszta jest zamknięta dla zwiedzających w okresie zimowym.
Jeśli mamy czas na oddalenie się od zabudowań Starego Miasta, możemy udać się na usypany w hołdzie bohaterowi Tadeuszowi Kościuszce – Kopiec Kościuszki, który jest udostępniony dla zwiedzających cały rok, w okresie od maja do końca września również po zmroku.

Warszawa

tarasu widokowego dzwonnicy Kościoła św Anny, możemy podziwiać widok na dachy Starego Miasta, Plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście oraz w oddali na nowoczesne wieżowce.
Z wysokości 114 metrów z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki możemy podziwiać panoramę Warszawy również nocą. Wjazd windą, więc nie ma mowy o zmęczeniu przy wchodzeniu.
Dzięki trwającej wystawie na 31 piętrze w wieżowcu Warsaw Trade Tower i dzięki Basi, która nas na wystawę zaprosiła udało nam się za darmo zobaczyć z góry Warszawę po zmroku. W przyszłości mogą się tam odbywać kolejne wystawy, warto więc mieć ten adres w pamięci – Chłodna 51.
Czekam na Wasze propozycje, miejsc godnych odwiedzenia i obejrzenia miast z góry, nie tylko stolic Polski.

*dziękujemy Basi, która pokazała nam rozświetloną Warszawę nocą. Wielkie dzięki Basiu!

wioki z góry