narty biegowe

23 Lut 2017

biegówki w Sudetach Środkowych

poprzedni weekend nie powinien się kończyć w niedzielę

Trasy narciarstwa w rejonie Sudetów Środkowych już od dłuższego czasu były w naszych planach, które przyszedł czas zrealizować. Jak zwykle czasu starczyło jedynie na rozeznanie tego co w pełni oferuje nam rejon pogranicza polsko – czeskiego.
Mimo już kończącej się zimy w wielu miejscach w kraju, w górach wciąż dominuje biel, a na trasach narciarstwa biegowego zalega sporo śniegu.

Przełęcz Spalona

To był długi dzień, po pobudce w środku nocy i przejechaniu ponad 300 kilometrów byliśmy na miejscu, a dokładnie na przełęczy Spalona, skąd zaczynają się trasy biegowe w Górach Bystrzyckich. Na przełęczy znajduje się niewielki parking, który bardzo szybko zapełnia się przez amatorów białego szaleństwa, tego klasycznego i zjazdowego. Bieganie zaczynamy na stadionie i ruszamy w górę ku szczytowi Jagodna trasą czarną, która tego dnia była bardzo dobrze przygotowana. Mimo późnej pory (ok 10 rano) na trasie nie spotykamy zbyt wielu narciarzy, właściwie to jest ich garstka, policzalna na palcach jednej ręki. Pętla (trasa czarna) była bardzo dobrze przygotowana, ślad do klasyka założony w obu kierunkach, a dla chcących wydłużyć trasę na szczyt wytyczone zostały dwie alternatywne trasy (na mapie zaznaczone przerywana czarną kreską). Oczywiście pobiegliśmy, mozolnie pod górę drogą jednokierunkową, która kończy się na rozgałęzieniu tras na szczycie Jagodna. Po krótkiej przerwie i uzupełnieniu płynów udajemy się w drogę powrotną, która daje dużo radości, bo w przeważającej części to zjazd w dół stoku. Dzień jest dość pochmurny, dlatego też, dziś nie udało nam się dostrzec w oddali Bystrzycy Kłodzkiej.
Po wielkiej frajdzie zjazdu w dół postanowiliśmy udać się na trasę czerwoną, która nie była tego dnia przygotowana, a jazdę utrudniały ślady po przejściu pieszych turystów, którzy również odwiedzają ten zakątek naszego kraju. Trasa poprowadzona została leśnymi drogami i jest stosunkowo wąska. Na pewno przy lepszej pokrywie śnieżnej jest ona łatwiejsza do przebycia, z uwagi na ostry zjazd jadąc od trasy czarnej ku stadionowi. Trasy u podnóża Jagodnej są godne polecenia, szczególnie, że po wysiłku możemy udać się do schroniska na bardzo dobre racuchy z jagodami, które polecam wszystkim smakoszom.
Przy schronisku działa wypożyczalnia nart biegowych, wypożyczenie kompletu (narty, buty kijki) kosztuje 35 zł na cały dzień (9:30-17:00).

w drodze na szczyt

w Górach Orlickich

Krajobraz zimowy jest diametralnie inny od tego który pamiętam z naszej poprzedniej wizyty w tych stronach. Teraz pięknie ośnieżone drzewa, droga przykryta śniegiem dodają temu miejscu niepodważalnego uroku, którego ciężko doszukiwać się w porze letniej. Góry Orlickie znamy tylko z krótkiej wyprawy na ich najwyższy szczyt zaliczany do Korony Sudetów. Muszę przyznać, że zimowy krajobraz w Sudetach Środkowych jest zdecydowanie bliższy memu sercu niż w innych porach roku. Jak wyglądała nasza trasa widać pod linkiem, muszę jednak przyznać, że do tej pory omijaliśmy ten region na rzecz innych, zdecydowanie niesłusznie, ponieważ w okolicy jest bardzo dużo tras, również po naszej stronie granicy. Szkoda tylko, że tak mało są reklamowane trasy biegowe w Dusznikach – Zdrój, gdybyśmy tylko wiedzieli o nich wcześniej, na pewno tego dnia zaczęlibyśmy wyprawę właśnie od nich. Przyznaję, że trasy po polskiej stronie były super przygotowane i bardzo dobrze oznaczone, co zachęciło nas do ponownego odwiedzenia tych stron, mam nadzieję już w przyszłym sezonie.

pogranicze w śniegu

weekend w Sudetach Środkowych

  • jak dojechać – najlepiej autem, dojazd z Krakowa zajmie nam ok 4 godzin
  • gdzie nocować – schronisko PTTK Jagodna, Duszniki Zdrój, Polanica Zdrój
  • jak się przemieszczać – autem
  • gdzie biegać – Spalona i Góry Bystrzyckie
  • na ile dni warto pojechać – zdecydowanie na więcej niż 2 dni
  • koszt wycieczki – nocleg 100 zł/noc/2 os, jedzenie i picie (np racuchy z jagodami w schronisku 14 zł), paliwo, opłaty za przejazd autostradami (ponad 50 zł)

INFORMACJE PRAKTYCZNE