sardynia

21 Lut 2018

ruiny miasta na półwyspie Sinis

pólwysep Sinis

W miejscu, gdzie wąski półwysep Sinis wcina się w zatokę, zamykając ją od zachodniej strony, swoje miejsce do życia znajdowali kolejni osadnicy.

W niespokojnych, starożytnych czasach, łatwy do obrony, wąski pas plaż i półwysep zapewniający dobrą widoczność we wszystkich kierunkach, to idealnie warunki dla osady handlowej, jaki i portu, zapewniającego spokojną przystań dla statków w drodze.
Pierwszą osadę w tym miejscu zbudowali Nuragijczycy. Ruiny budowli nuragijskich możemy podziwiać na lekkim wzniesieniu. Dziś możemy zaobserwować jedynie pozostałości po nuragach.

ruiny Tharros

stanowisko archeologiczne

W VIII w.p.n.e. powstała na miejscu osady nuragijskiej, osada fenicka. Ślady Fenicjan możemy zauważyć na stanowisku archeologicznym do dziś. Przekraczając bramę ogrodzenia, jednego z ważniejszych stanowisk archeologicznych w basenie Morza Śródziemnego, w skupieniu spacerujemy po ścieżkach wśród ruin osady, gdzie dominującymi elementami architektury w krajobrazie są korynckie kolumny, które zdają się podtrzymywać niebo. Trzony kolumn są kopiami, jednak to wcale nie odbiera im uroku. Zmierzch fenickiej potęgi nie oznaczał końca osady, z czasem coraz większe wpływy w tym rejonie zaczęli przejmować Rzymianie którzy również odcisnęli swój ślad na tym miejscu. Rzymianie pozostawili po sobie ślad w widocznym systemie kanalizacyjnym czy też poprzez przeorganizowanie ulic wewnątrz osady. Spacer po stanowisku archeologicznym jest sporym wyzwaniem dla naszej wyobraźni, ponieważ w przeszłości starożytne miasto było plądrowane, nie tylko ze skarbów, w postaci figurek czy biżuterii, ale również z bloków kamiennych, które ponownie były wykorzystywane do budowy, np. świątyni San Giovanni di Sinis.

Wstęp na teren stanowiska archeologicznego jest płatny, żeby móc spokojnie go zobaczyć wystarczy godzina do półtorej spaceru. Jeśli natomiast nie macie czasu czy też chęci na spacery wśród ruin to zachęcam do spaceru ku przylądkowi San Marco, gdzie wśród śródziemnomorskiej roślinności będziemy mogli podziwiać widoki na błękit morza.

Ruiny osady fenickiej możemy również zobaczyć z góry. W tym celu należy udać się na hiszpańską wieżę, która góruje nad półwyspem Sinis. Z tarasu widokowego na szczycie wieży zobaczymy cały półwysep wraz z przylądkiem San Marco, który tworzy naturalny falochron dla Zatoki Oristano, obszar archeologiczny Tharros oraz wioskę San Giovanni di Sinis, w której przy głównej ulicy wybudowano romański kościół.

widoki z hiszpańskiej wieży

San Giovanni, najstarszy bizantyjśki kościół na Sardynii

Tharros

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • strona internetowa Tharros
  • wstęp do Tharros jest płatny 5 €
  • wstęp na hiszpańską wieżę 3 €
  • wstęp Tharros + wieża 6 €
  • od kwietnia do października Tharros jest czynne codziennie, od listopada do marca zamknięte w poniedziałki
  • przy głównej ulicy płatny parking (parkometry)

W OKOLICY

  • kościół San Giovanni
  • flamingi
  • wioska San Salvatore