małopolskie

13 sie 2018

Szlak Zabytków Techniki w Krakowie

na szlaku

​Nietypowy spacer, po zabytkach które są nam dobrze znane i często mijane podczas naszych wędrówek krajoznawczych i służbowych po Krakowie postanowiliśmy odbyć podczas, gdy w Krakowie panowała iście pochmurna aura.
Spacer po zabytkach techniki możemy zacząć w każdym punkcie, natomiast najlepszym punktem startowym będzie dawny budynek Dworca Głównego PKP, który przez długie lata służył Krakowianom i przyjezdnym, aż do momentu wybudowania nowego, podziemnego dworca. To właśnie tu, przez długie lata zaczynały się nasze podróże, te dalekie i te bliskie. Obecnie budynek nie pełni już roli dworca, a jedynie hali w której mieszczą się wystawy.
Idąc w stronę kładki nad ulicą Lubicz, naszym oczom ukaże się pierwsze, wielopoziomowe skrzyżowanie dróg w Krakowie, któremu kształt nadał architekt Teodor Talowski. Odrestaurowane skrzyżowanie mostowo – drogowe służy do dnia dzisiejszego, a charakteryzują skrzyżowanie elementy kute w kolorze niebieskim.


Tuż przy Plantach odnajdujemy kolejny obiekt na szlaku tzw. Dom Machin, czyli dawną elektrownię Teatru im. Juliusza Słowackiego. Obecnie w budynku znajduje się mała scena Teatru, czyli Scena Miniatura. Z pozoru mała budowla miała wielkie znaczenie w przeszłości. Elektrownia zasilała w energię Teatr, który jako pierwszy w Krakowie miał swoje własne i niezależne źródło prądu. Przemierzając dalej ulice Starego Miasta, udajemy się dalej, przekraczając starorzecze Wisły, a dziś Planty Dietlowskie i po krótkim spacerze znajdujemy się u bram dawnej zajezdni tramwajowej przy ulicy Dajwór. Zajezdnia, choć nie pełni już swojej roli, to wciąć tętni w niej życie, a to za sprawą Muzeum, które w budynkach, gdzie kiedyś naprawiano pojazdy wożące Krakowian i przyjezdnych, znalazło swoją siedzibę i miejsce na prezentację zabytków związanych z techniką. Atrakcją, na którą należy zwrócić szczególna uwagę jest przejazd zabytkowym tramwajem, który swój początkowy przystanek ma właśnie tuż przy bramie Muzeum. Przejazdy odbywają się w każdą niedzielę i święta. Przejazd zabytkowym pojazdem jest atrakcją zarówno dla małych jak i dużych fascynatów techniki.
Idąc dalej, kierujemy się na południe, nad królową polskich rzek. Nad Wisłą w 1933 roku, został zbudowany most, który jest jedną z głównych arterii łączących prawy z lewym brzegiem Wisły.


Na szlaku pozostaje jeszcze wiele zabytków do odkrycia, jednak tego pochmurnego dnia, nie mamy siły na dalsze wędrówki. Pozostałą część szlaku pozostawiamy sobie na poznanie w innym terminie, a Was zachęcamy do odkrywania zabytków techniki w Waszych okolicach! W całej Polsce jest ich naprawdę sporo do odkrycia!

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • na Szlaku Zabytków Techniki w Krakowie możemy zwiedzać aż 17 obiektów
  • więcej informacji na temat szlaku znajdziecie pod linkiem