śląskie

25 maj 2020

rezerwat przyrody Jeleniak Mikuliny

czas w las

Wybierając miejsce na spacer często szukamy miejsc nowych, jeszcze przez nas nieodkrytych. W zeszłą niedzielę wybór padł na lasy w mezoregionie Obniżenie Górnej Małej Panwi, gdzie w zwartym kompleksie leśnym został utworzony rezerwat przyrody Jeleniak Mikuliny, który chroni śródleśne torfowiska z pierwotną roślinnością. Rezerwat jest również miejscem lęgowym dla żurawi. Rezerwat przyrody jest niedostępny dla ruchu turystycznego. Można go jednak obejść dookoła ścieżkami leśnymi, z których te zlokalizowane na południe i południowy zachód od rezerwatu są mało ciekawe i idealne na turystykę rowerową, natomiast te biegnące po grobli i na północ od rezerwatu pozwolą nam zobaczyć z oddali staw Mikuliny. Obecnie w stawach na chronionym obszarze poziom wody został obniżony uwagi na bezpieczeństwo pobliskiej miejscowości Piłka. Jednak w przyszłości mają być prowadzone prace remontowe grobli i innych elementów na terenie rezerwatu. W rezerwacie, na przełomie maja i czerwca można spotkać typową roślinność stawów i bagienną, m.in. kosaciec żółty, grążel żółty, bagno zwyczajne oraz inne tj. pięciornik kurze ziele i siódmaczek leśny. Od południowej strony rezerwatu można obserwować malownicze wydmy porośnięte krzewami borówki czarnej (u nas nazywanymi jagodami). Borówki czarnej w całym kompleksie leśnym jest na tyle dużo, że już zaplanowaliśmy przyjazd w to miejsce na zbiory, gdy owoce będą dojrzałe.
W lesie, prócz podziwiania flory nizinnej Polski, dane nam było obserwować kilka łani jelenia, rodzinę gąsiorków i karmiące dzięcioły duże. Kilka żurawi jedynie słyszeliśmy w oddali.

spacerem przez las

bagno zwyczajne

bibliografia

Aichele D., Golte-Bechtle M., Jaki to kwiat?, Warszawa, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1984
Geoserwis mapy: serwis mapowy [online]. Polska. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska [dostęp 25.05.2020 r.]. Dostęp w Internecie https://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/
Kłosowski G., Kłosowski S., Rośliny wodne i bagienne, Warszawa, MULTICO Oficyna Wydawnicza, 2006
Piękoś – Mirkowa H., Mirek Z., Rośliny chronione, wyd. 3, Warszawa, MULTICO Oficyna Wydawnicza, 2018

rezerwat przyrody

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • w miejscowości Piłka brak jest parkingu leśnego, auto pozostawiamy na poboczu drogi
  • w okolice rezerwatu prowadzi wygodna, szeroka droga leśna, idealna dla rowerów, terenowych nartorolek, dla rodzin z małymi dziećmi
  • w miejscowości, tuż na skraju lasu jest restauracja
  • my polecamy restaurację po drodze w miejscowości Sadów – Oberża pod Orzechem. Zestaw niedzielnego klasyka – rolada wołowa, kluski śląskie i kapusta w cenie 30 zł. Jedzenie bardzo dobre i w przystępnej cenie.

W OKOLICY

  • siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk  w Koszęcinie
  • spływy kajakowe Małą Panwią
  • aleja lipowa wzdłuż drogi powiatowej w Harbułtowicach