mazowieckie

04 sty 2016

pomniki historii w Warszawie

getto warszawskie

W dzisiejszym obliczu Warszawy dominują elementy świadczące o jej nowoczesności wyznaczonej wieżowcami śmiało sięgającymi nieba.

Wędrując ulicami nie trudno zapomnieć o wydarzeniach z nieodległej przeszłości, których świadectw coraz mniej i coraz trudniej je odnaleźć. Blizny wojny i powstań w obliczu miasta z roku na rok blakną i choć czasem szpecą, to są pamiątką, którą warto ocalić. W świat starej Warszawy zanurzamy się po zmroku, gdy wieżowce zlewają się z nocnym niebem.

Na ulicy Próżnej pośród nowej zabudowy stoją ocalałe z wojennej pożogi kamienice żydowskiego getta. Współcześnie to miejsce raz w roku ożywa dawnym blaskiem w trakcie Festiwalu Kultury Żydowskiej. Idziemy dalej przez terytorium małego getta w poszukiwaniu śladów tego miejsca. Kluczymy ulicami by wreszcie na Chłodnej trafić na jeden z 27 pomników wyznaczających przebieg granic getta umieszczonych w charakterystyczny i ważnych dla tej wojennej dzielnicy miasta. Kierując się mapą szukamy kolejnych śladów getta, to zaznaczone w bruku chodników i jezdni żeliwnymi płytami miejsca, gdzie stał trzymetrowy mur oddzielający getto od reszty miasta. Idąc wzdłuż śladu muru trafiamy do słynnej kładki na Chłodnej. Dziś to miejsce wyznacza pomnik nawiązujący swą budową do przebiegu tego przejścia pomiędzy dwoma częściami żydowskiej dzielnicy. Rozpięte pomiędzy czterema pylonami światłowody robią szczególne wrażenie po zachodzie słońca. Na mur getta trafiamy w dwóch miejscach, przy ulicy Waliców stanowi on dziś ścianę Mennicy Polskiej. Kolejny fragment murów getta ocalał na podwórzu kamienicy przy ulicy Siennej 55, aby móc je zobaczyć należy wejść na podwórze od ulicy Złotej 62. Ostatnim miejscem na naszym szlaku śladami żydowskiego getta, związanym z szczególnym w nim wydarzeniem jakim było powstanie jest pomnik ocalałych przy ulicy Prostej 51, którzy przy pomocy polskich pracowników kanałami opuścili płonące getto. Nadal pozostają nam do zwiedzenia Pomnik bohaterów getta, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Cmentarz żydowski oraz pozostałe pomniki murów getta, które warto obejrzeć wszystkie, by uświadomić sobie, na jak niewielkiej powierzchni w latach 1940-1943 żyło, cierpiało i umierało 400 000 Polaków wyznania mojżeszowego.

pomniki historii

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • więcej informacji na temat ludności żydowskiej i miejsc pamięci w Warszawie znajdziecie pod linkiem
  • ’kładka’ przy ul. Chłodnej 22 jest podświetlana, stąd lepiej prezentuje się po zmroku, w słupach zamontowano głośniki, które odtwarzają dawne odgłosy ulicy

ZNALEZIONE W INTERNECIE

  • interaktywna mapa getta warszawskiego
  • folder do pobrania wraz z pomocną mapką