sardynia

30 Sty 2018

podróż na Sardynię, samolotem czy promem?

jak dostać się na wyspę?

Jeśli planujesz podróż na Sardynię, czy to w celu odpoczynku na jednej z wielu pięknych plaż, czy też aby zobaczyć starożytne zabytki na wyspie, to poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie: czym dostać się na Sardynię, samolotem a może promem? Która z opcji jest tańsza i wygodniejsza?

Samolot
Zimą można dolecieć na Sardynię, lot w obie strony (relacja Kraków-Cagliari), w cenie ok 200 zł. Jeśli odpowiednio wcześnie zarezerwujemy loty, to może nam się udać polecieć za podobną cenę w sezonie, jednak czym bliżej wakacji tym ceny są wyższe.
Połączenia lotnicze z Polski na Sardynię: tanie linie lotnicze Katowice – Alghero, Warszawa – Alghero, Kraków – Cagliari, Warszawa – Cagliari oraz inni przewoźnicy: Warszawa – Olbia.
Podróż na Sardynię samolotem ma jedną niepodważalną zaletę, na wyspie jesteśmy bardzo szybko, lot z Polski trwa ok. 2,5 godziny.

Prom
Operatorzy promów oferują bogatą siatkę połączeń morskich z Sardynią. Naprawdę jest z czego wybierać, w zależności od tego czy naszą wycieczkę chcemy połączyć ze zwiedzaniem Korsyki czy też kontynentalnej części Włoch, możemy wybrać dla siebie najbardziej dogodne połączenie.
Przykładowe połączenia promowe na Sardynię: Livorno – Olbia, Genua – Olbia, Genua – Arbatax, Civitavecchia – Olbia.
Połączenia promowe są realizowane kilka razy w tygodniu, czas przeprawy promowej to conajmniej 7 godzinny rejs. Aby nie tracić dnia, najlepiej wybrać nocny rejs, a podczas niego udać się na wypoczynek do kajuty (jeśli wykupimy taką opcję) lub też na wygodne siedzenia. Ja polecam wsiąść ze sobą karimaty i śpiwory, bo na podłodze bardzo komfortowo się wypoczywa.
Koszt transportu promem na wyspę dla dwóch osób i auta osobowego wynosi ok. 500 zł w jedną stronę.

Jak widzimy sam transport na wyspę samolotem jest zdecydowanie tańszy i szybszy niż dojazd do portu i przeprawa promem. Jednak jeśli zamierzamy dużo podróżować po wyspie do kosztów podróży samolotem należy dodać jeszcze koszt wynajmu auta.

Transport na Sardynii
Jeśli chcemy podróżować po wyspie to mamy do wyboru cztery opcje: własnym autem/motocyklem, rowerem, wypożyczonym autem bądź też komunikacją zbiorową. Dla tych co mają dużo czasu można spróbować przemieszczać się autostopem.