sardynia

26 Sty 2018

obserwacja ptaków na Sardynii

flaming różowy

Centralna części zachodniego wybrzeża Sardynii obfituje w płytkie zatoki, laguny i rozlewiska nazywane stawami. Miejsca te, biorąc jeszcze pod uwagę ciepły klimat, stały się idealnym domem lub przystankiem w podróży dla szerokiej grupy ptaków brodzących. Wśród mnogości gatunków zasiedlających słone rozlewiska wyróżnia się kolonia flamingów.

Obserwowanie dumnie kroczących w poszukiwaniu pożywienia ptaków, niewątpliwie obok muflonów, to jeden z symboli przyrodniczych tej wyspy, który był bardzo miłym dodatkiem do odwiedzonego wcześniej półwyspu Sinis.

Aby móc zobaczyć, niestety ze sporej odległości, flamingi w ich naturalnym środowisku, udaliśmy się na spacer po polach, które pokrywały zbiorowiska halofitów, czyli roślin typowych dla silnie zasolonych podłoży.

Co krok przybliżaliśmy się do pokaźnego stada, aby móc choć przez chwilę poobserwować przez lornetkę żerujące stado. Flamingi można obserwować w wielu miejscach na wyspie, jednak z uwagi na nasze nieprzygotowanie w temacie obserwacji tych pięknych ptaków, mogliśmy jedynie nacieszyć się ich widokami nad brzegiem laguny Mistras nieopodal Oristano.

Miejsca, gdzie można obserwować flamingi na Sardynii:

  • laguna Mistras
  • laguna San Teodoro
  • okolice Cagliari

flamingi z daleka

laguna di Mistras