austria

01 wrz 2015

największy lodowiec w Wysokich Taurach (Hohe Tauern)

spacer w okolicy lodowca

Ulegający ciągłej regresji lodowiec Pasterze ponad 150 lat temu sięgał prawie do miejscowości Heiligenblut. Jego powierzchnia, która w drugiej połowie XIX wieku wynosiła ponad 30 km kw. zmniejszyła się prawie o połowę.

Znajdujący się u stóp Grossglocknera (3798 m n.p.m.) lodowiec Pasterze obecnie osiąga długość ponad 8 km i można go oglądać ze ścieżki poprowadzonej zboczem doliny, jak również podejść do czoła lodowca oraz z licencjonowanym przewodnikiem udać się na trekking po lodowcu. Lodowiec jest największą atrakcją turystyczną i krajoznawczą zlokalizowaną w pobliżu widokowej alpejskiej drogi Großglockner Hochalpenstrasse.

Do lodowca można dojść szlakiem pieszym lub uznać lodowiec za punkt startowy wycieczki i dostać się tam własnym transportem lub też autobusem. Co ciekawe do parkingu na Kaiser-Franz-Josefs Höhe dojeżdża kursowy autobus (Post Bus), którego przystanek początkowy znajduje się w miejscowości Heiligenblut. Dla nas skorzystanie z transportu publicznego było idealnym rozwiązaniem, gdyż po zaplanowanym spacerze w okolicach lodowca chcieliśmy się udać na pieszą wycieczkę i powrócić pieszo do campingu w Heiligenblut. Autobus kursuje trzy razy dziennie, przejażdżka alpejską drogą autobusem to niezapomniane przeżycie, szczególnie dla dyżurnych kierowców, którzy pokonując takie trasy niewiele widzą, skupieni na drodze. Jeśli nie planujemy dłuższych wycieczek pieszych możemy również wrócić autobusem do miasteczka, czas przejazdu w jedną stronę wynosi ok. 30 minut.

Miejsce Kaiser-Franz-Josefs Höhe to jeden wielki parking, dla autokarów, aut osobowych, motocykli, rowerów i innych. W miejscach widokowych, przy parkingach alpejskich dróg (płatnych) znajdują się bezpłatne szafki na zamknięcie bagażu, jaki wieziemy ze sobą na jednośladzie, taka przechowalnia znajduje się również i w tym miejscu. Prócz parkingu znajduje się tutaj również informacja turystyczna, restauracja, sklepy z pamiątkami, toalety i inne.

Mnie, jak zapewne większości turystów wystarczył już widok z parkingu, marzenie zobaczenia lodowca zostało w końcu spełnione. Na podziwianiu lodowca wśród tłumu turystów na szczęście nie kończymy, a dopiero zaczynamy naszą wycieczkę ścieżką Gamsgrubenweg, która na początku poprowadzona została wydrążonymi tunelami w skale. Ścieżka prowadzi w kierunku Wasserfallwinkel, trawersując stok możemy podziwiać alpejską roślinność, świstaki oraz lodowiec, którego jęzor leży u stóp Wielkiego Dzwonnika. Jeśli mamy siły i czas, przed powrotem ścieżką do parkingu, możemy udać się do schroniska Oberwalderhütte.

Czas na przyjrzenie się jak wygląda lodowiec z bliska, aby móc to zrobić należy z Kaiser-Franz-Josefs Höhe zejść szlakiem pod czoło lodowca, dla lubiących kolejki górskie polecam zjazd Grossglockner Gletscherbahn, co pozwała zaoszczędzić nam troszkę czasu jak i sił na dalszą wędrówkę. Dolna stacja kolejki podczas budowy znajdowała się tuż przy czole lodowca, teraz gdy zdecydujemy się na wygodny przejazd kolejką musimy się liczyć z tym, iż pod czoło lodowca czeka nas jeszcze troszkę drogi do przejścia. Idąc szlakiem zauważalne dla każdego tabliczki pokazują jak lodowiec zmieniał swoje położenie na przestrzeni lat XX i XIX wieku, tabliczki pokazują nam położenie lodowca w pięcioletnich odstępach. Po tabliczkach można zauważyć, że lodowiec topnieje bardzo szybko, jego powierzchnia ulega ciągłemu zmniejszaniu się, dlatego warto się śpieszyć z podziwianiem lodowców, bo za niedługi czas może ich już nie być. Na większości powierzchni lodowca zalega szary pył, który patrząc z góry można pomylić ze skałą i wziąć go za stok górski, stąd też na większości zdjęć widać odcienie szarości, pod którym skryty jest hipnotyzujący błękit lodu.

Upał daje się we znaki, a my zaczynamy ostatni etap wędrówki doliną, którą w przeszłości wypełniał lodowiec. Ścieżka, będąca pierwszym etapem międzynarodowego szlaku Alpe Adria Trail, którego punkt początkowy to Kaiser-Franz-Josefs Höhe (szlak mierzy 690 km i kończy się w miejscowości Muggia we Włoszech), okazuje się być wygodną ścieżką, którą co rusz uzupełniają liczne mostki nad wodospadami oraz strome zejścia ubezpieczone linami. Dla mnie najtrudniejszym momentem do przejścia był próg wodny na Sandersee oraz ruszający się we wszystkie strony wiszący most nad wodospadem na pierwszych kilometrach szlaku. Nadmienię tylko, iż bardzo boje się mostów, więc przejście mostku, który widziałam z parkingu i wydawał się łatwym elementem na szlaku okazało się najtrudniejszym etapem wycieczki. Później było już tylko lepiej i mimo tego, iż zmęczenie narastało z każdym kolejnym kilometrem, miło było wrócić pieszo spod lodowca, po drodze podziwiając kwitnące łąki, pasące się stada krów oraz strome ściany gór przemierzając modrzewiowo – świerkowo – limbowe lasy podszyte różanecznikiem.

na szlaku

INFORMACJE PRAKTYCZNE

 • portal do planowania podróży autobusem (Post Bus)
 • czas przejścia ścieżką Gamsgrubenweg wynosi od 2 do 2,5 godzin
 • pierwszy etap szlaku Alpe Adria Trail mierzy 12,5 km, orientacyjny czas przejścia to 5,5 godziny, przebieg trasy
 • kolejka górska Grossglockner Gletscherbahn otwarta jest od 7 czerwca do 20 września (w 2015 roku) w godzinach od 10:00 do 16:00, cena (góra – dół) wynosi 10 € (posiadacze Kärnten Card dostaną 50% zniżki na przejazd)
 • przejazd w jedną stronę autobusem (Post Bus) kosztował nas 16,8 €/2 osoby
 • przydatna do planowania wycieczek górskich będzie mapa on-line
 • przydatna podczas górskich wędrówek będzie mapa wyd. Kompass nr 50, karta 2, Nationalpark Hohe Tauren Grossglockner skala 1:50 000
 • mapy on-line
 • Kärnten Card, która pozwala nam zaoszczędzić sporo gotówki, jeśli zamierzamy korzystać z górskich kolejek oraz innych atrakcji kosztuje 36 €/osoba dorosła/1 tydzień, 47 €/osoba dorosła/2 tygodnie, 62 €/osoba dorosła/5 tygodni, szczegółowy cennik, regulamin oraz wykaz atrakcji znajdziecie pod linkiem. Kartę szczególnie polecam rodzinom z dziećmi!

W OKOLICY

ZNALEZIONE W INTERNECIE

 • mapa poglądowa
 • kolejka Grossglockner Gletscherbahn
 • informacje dotyczące godzin otwarcia Großglockner Hochalpenstrasse oraz ceny za przejazd
 • informacje dotyczące karty, która upoważnia nas do bezpłatnych przejazdów kolejkami górskimi i nie tylko w rejonie Karyntii (Kärnten Card)