małopolskie

30 Gru 2015

„gotyckie” kościoły według cieśli na Podhalu

Szlak Architektury Drewnianej

Szlak Architektury Drewnianej w całym województwie małopolskim daje nam poznać 252 obiekty, w tym zabytki sakralne i świeckie, muzea na otwartym powietrzu i inne. Jeśli zatem aktywnie spędzamy czas w regionie, wybierzmy się na szlak, aby móc podziwiać piękne zbytki architektury drewnianej świeckiej i sakralnej. W regionie Podhala znajduje się wyjątkowy na skalę światową kościół w Dębnie, który w roku 2003 wraz z innymi kościołami południowej Małopolski został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z uwagi na to, iż zabytki kościelne są we władaniu parafii, w celu informacji dotyczących zwiedzania obiektów należy kontaktować się z daną kancelaria parafialną. W jeden dzień nie sposób zwiedzić wszystkich obiektów w prezentowanym rejonie, dlatego poniżej prezentuję trasę naszej ostatniej, jednodniowej wycieczki połączonej z innymi atrakcjami na Podhalu.

kościół pw. Św. Michała Archanioła w Dębnie

"gotyckie" kościoły

Kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Białce Tatrzańskiej – drewniany kościół wybudowany ok 1700 roku, obecnie nie jest użytkowany przez parafię, za wyjątkiem mszy św. w okresie wakacyjnym.

Kościół pw. Św. Michała Archanioła w Dębnie – wybudowany w XV w. kościół został wpisany na listę UNESCO, we wnętrzach kościoła możemy podziwiać wyjątkowo barwną polichromię oraz wiele unikatowych zabytków.

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Harklowejkościół otoczony sobotami skrywa w swoich wnętrzach oryginalne motywy zdobnicze.

Kościół pw. Świętej Trójcy i św. Antoniego Opata w Łopusznej – polichromie we wnętrzach kościoła są rekonstrukcją dawnych wzorów.

Pozostałe obiekty na Szlaku Architektury Drewnianej w okolicy:

Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze – w zagrodzie podziwiać możemy gospodarstwo chłopskie w rejonie Spiszu z przełomu XIX i XX w.

Dwór w Łopusznej – jest jedynym zachowanym drewnianym dworem na Podhalu.

Kościół pw. św. Elżbiety w Trybszu – podczas prac remontowych kościoła została rozebrana wieża oraz zakrystia, w kościele znajduje się najstarsza malowana panorama Tatr.

kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Harklowej

kościół pw. Świętej Trójcy i św. Antoniego Opata w Łopusznej

mapa odwiedzonych miejsc

INFORMACJE PRAKTYCZNE

W OKOLICY

  • pozostałe obiekty na Szlaku Architektury Drewnianej na Orawie, Podhala, Spiszu i Pienin
  • Rezerwat Przełom Białki nad Krempachami